Turistik Doğu Ekspresi Divriği'de

01 Haziran 2019 21:01 Eşkeliler 583

'Turistik Doğu Ekspresi' Tarih ve Kültür Kenti DİVRİĞİ’de.

29 Mayıs Çarşamba günü Ankara Garı'ndan ilk seferine uğurlanan Turistik Doğu Ekspresi, Kars dönüşünde Cumartesi günü saat 11.45’de Divriği’ye geldi.

Turistik tren yolcularını Divriği garında folklor ekibi eşliğinde Belediye Başkanı Hakan Gök ve vatandaşlar karşıladılar.

Divriği garında folklor ekibi ile bir süre halay çeken yolcular araçlarla Abdullahpaşa Konağına geldiler. Tren rehberi burada Abdullahpaşa Konağı ve diğer Divriği konaklarının özelliklerini anlattı. Buradan Mühürdarzade Konağına geçen turistik tren yolcuları konağı çok beğenirken bazı yolcular “Safranbolu, Beypazarı ve Kastamonu’da da çok konak gezdik, ancak bu konak gibi büyük ve tavan işlemeleri olan bir konak görmedik” dediler.

Konak gezilerinden sonra Ulucami ziyareti yapıldı. Ulucami’de cami görevlisi Nail Ayan’ın anlatımıyla bütün kapıları gören yerli turistler bu seyahat sayesinde Ulucami’yi görmenin mutluluğunu yaşadıklarını söylediler.

Divriği’de son olarak 3S Kale Holding tarafından ilçemize kazandırılan Cumhuriyet Meydanı’nı gezdikten sonra çarşı turu yaptılar. Bu turdan ticaret yapan çarşı esnafının da mutlu olduğu görüldü.

Turistik Doğu Ekspresi yaklaşık 3 saat kaldığı Divriği garından saat 13.45 sıralarında ayrıldı. 

Turistik tren seferleri Aralık ayına kadar 3 günde bir yapılacak. Seferlerin yaz aylarında günlük yapılması da planlanıyor.

Ankara-Kars arasındaki parkuru 32 saatte tamamlanması planlanan Turistik Doğu Ekspresi, 2 hizmet, 1 yemekli ve 6 yataklı olmak üzere toplam 9 vagondan oluşuyor.

 

Haber: Yeşi Divriği Gazetesi

Haber Linki: http://yesildivrigigazetesi.com/turistik-dogu-ekspresi-tarih-ve-kultur-kenti-divrigi-de/1228/

Resimler: Ali Ekber GÜNDÜZ

Yorum Ekle

İlk Yorumlayan Siz Olun!
Eşkeliler.Com - Eşke'ye Gönül Verenler

Eşke'ye Gönül Verenlerin Portalı. Eşke (Dikmeçay) Köyünün Eşke'den, Divriği'ye; Divriği'den Gurbete Uzanan Sosyal İçerikli Haber ve İletişim Sitesi.

Eşkeliler


Divriği / sivas

Dernek Yazılımı: Medya İnternet™ - Dernek Sitesi Kulga © Tüm Hakları Saklıdır.