Dikmeçay Köyü

Sivas iline 220 km, Divriği ilçesine 48 km uzaklıktadır.

Yer şekilleri olarak ise köyümüzün etrafında fazla yüksek olmayan tepecikler vardır. Ancak köy genelinde ve etrafında genel olarak inişli çıkışlı yer şekilleri görülür. Köyün bir kısmı alçakta kalan dere yatağına yakın kısmında, bir kısmı da  daha yüksekte kalan ve köyün giriş yolu üst kısmında yaşar. Özellikle son yıllarda gurbetçi köylülerimiz tarafından daha önce tarla olarak kullanılan ve ekip biçilen yerlere evler yapılmış ve Acıgölün altına kadar yeni evler yapılmış ve yeni yerleşimler olmuştur. Köyün içinden geçen Acıgöl ve Sulcagölden beslenen dere yıllar önce yağışlı havalarda sel olduğunda suyla dolup taşmaktaydı, ancak içinden artık eskisi kadar su geçmemekte yaz aylarında tamamen kurumaktadır.

Köyümüzün Tarihi

Köyümüzün tarihi ile ilgili yazılı bir kayıt bulunmamaktadır. Ancak "Büyüklerimiz tarafından anlatılan Arguvan'dan beş kardeşin geldiği, bunlardan birinin geri döndüğü, kalan Dört kardeşin ise Çamşıhta ağaların marabası olarak yaşamlarını sürdürdükleri, giderekte bu bölgeye yerleştikleri söylenmektedir. Bu süreçte Çamşıh ağalarının icar istemeleri sonucu, Ağaların bu isteklerine karşı çıkınca durum, Kangal Ağasına intikaletmiştir. O dönemde Çamşıh Kangal'a bağlı olduğu için Osmanlı'dan Paşa olan Osmanbey duruma elkoymuş ve Çamşıh Ağaları ile Eşkeye yerleşenler arasındasenetler imzalanarak bir bedel ödenmesi sonucu, burası yerleşim alanı haline gelmiştir.O dönemde köyde okuma yazma bilen bir tek Mılla Haydo'nun adı geçmektedir.Okuma yazma biliyor olması Senet imzalanması konusunda Mılla Haydo'nun önemli bir yeri vardır. Bu bilgilerden yola çıkarak köyümüzün yaklaşık olarak 250-300 Yıllık Tarihi olduğu söylenebilir."

NOT: Köyümüzün Tarihi ile ilgili Bilgiler MUHARREM YIDIZ'dan alıntıdır.

Kültür Yapısı; Dikmeçay köyünün kendisine özgün bir yemek çeşidi olmamasına rağmen buz gibi sularıyla yapılan ayranı,tereyağı ve tandır üstünde yapılan ekmek ve diğer hamur işi börekleri çok güzeldir. Tümüyle doğal yiyecekler çok sağlıklıdır. Bir zamanlar halı tezgahlarında çok küçük de olsa halı dokunurdu. Koyunların yününden eğirme iplerden yapılan çorap, kazak yapılırdı.

Ayrıca köylerde yapılan kış yarısı, birlikteliği sağlamak ve yanlızlığı ortadan kaldırmak için düzenlenen geleneksel bir eğlenceydi. Köy düğünleri de yörenin önemli etkinliklerinden birisiydi.

Adak Yerleri ve Ziyaretler; Dikmeçey köyünü insanlarının ziyaret ettikleri adak yerleri vardır. Bu ziyaret yerlerinde köylüler dilek tutar kurbanlar keserler. Bunlar dan bazıları Ahmet baba, Tebit hızır,Topardıçtır. Köyde son yıllarda geleneksel olarak yapılan diğer şehirler ve yurt dışında bulunan köylülerinde katılımının sağlandığı, Yöresel türkü, deyiş ve oyunların sergilendiği, semah dönüldüğü AHMET BABA ŞENLİKLERİ yapılmaktadır. Gurbetteki köylüler tarafından sosyal dayanışma ve kültür amaçlı İstanbul ve Ankara'da kurulu bulunan iki dernek faaliyet göstermektedir. 

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Tarımsal etkinlikler olarak genellikle arpa, buğday ekimi yapılmaktadır. Meyve-sebze yetiştiriciliği ancak ihtiyaç kadar kısıtlı arazide yapılmaktadır. Bunda ekilebilen tarlaların büyük çoğunluğunun susuz olması ve yüzey suyuna imkan vermemesi nedeniyle yağmur suyu ile yetişen bu ürünlerin ekilmesi zorunlu olmuştur.

Altyapı bilgileri; Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. Köyde kanalizasyon 2007 yılında yapılmıştır. Köyün yolu 2010 yılı Temmuz ayında köyün girişine kadar asfalt yapılmıştır.

 
Eskeliler.Com

Eşkeliler.Com - Eşke'ye Gönül Verenler

Eşke'ye Gönül Verenlerin Portalı. Eşke (Dikmeçay) Köyünün Eşke'den, Divriği'ye; Divriği'den Gurbete Uzanan Sosyal İçerikli Haber ve İletişim Sitesi.

Eşkeliler


Divriği / sivas

Dernek Yazılımı: Medya İnternet™ - Dernek Sitesi Kulga © Tüm Hakları Saklıdır.