OVACIK'TA ETNOGRAFYA MÜZESİ AÇILDI

12 Eylül 2013 18:31 Eşkeliler 2344

Ovacık Köyünde, köylüler tarafından sağlanan araç ve gereçlerle oluşturulan Etnografya Müzesi müzesi törenle açıldı.

          Divriği İlçesi Ovacık köyünde, köylüler tarafından 2012 yılında yapımına başlanan ve 2013 yılında sona eren etnografya müzesi düzenlenen törenle açıldı.    

     Ovacık köyü Yardımlaşma Derneğinin bir projesi olan Etnografya müzesi, 2012 yılında köy okulunun dönüştürülmesi sonucu ve Ovacık Köylüleri tarafından sağlanan araç gereçlerden oluşturuldu. Uzun zamandır ziyaretçi kabul edilmesine karşın var olan bir kısım eksikleri giderilerek resmi açılışı, yine uzun zamandır yapımı için yoğun çaba harcanan 2103 Mayıs ayında asfaltlanarak ulaşıma sunulan köy yolu ile birlikte 17.08.2013 Cumartesi günü yapılan törenle yapıldı.

         Sunumunu İsmail Çınar’ın yaptığı Program, okul bahçesinin yeni düzenlenmesi sonucunda oluşturulan alanda yapıldı. Bahar Doğan, Feyzullah Delibaş, Aziz Çınar, Kadir Özcan ile Davul Zurna ekibinin sahne aldığı ve öğlen saat 12:00’de başlayan etkinlik programı gecenin geç saatlerine kadar sürdü.

           Açılışa Divriği Belediye Başkanı Hakan Gök'ün yanı sıra CHP Divriği İlçe yönetiminin tamamı, CHP İl Genel Meclis Üyesi Haydar Kaplan, İstanbul Divriği Kültür Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri, Divriği Kültür Derneği Divriği Şube Başkanı Yusuf Güldalı, Yeşil Divriği Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Murat Bozkurt, Samancı Deresi Köyleri Dernek Başkanı Hasan Karabaş, Güzelbahçe Köyü Dernek Daşkanı Sabri Kurt, Çakmakdüzü Köyü Dernek Başkanı İlyas Özmen,  Eğrisu Köyü Dernek Başkanı Hüseyin Hoşafçı ve eşi Mehtap Hoşafçı, Çamşıhı Hüseyin Abdal Dernek Başkanı Orhan Gazi Türkyılmaz, Zara Zoğal Köyü Dernek Başkanı Gönül Tunç , Zoğal Köyü Muhtarı Hüseyin Yavuz ve İhtiyar Heyeti, Çakmakdüzü Köyü Muhtarı Cemal Ercan ve İhtiyar Heyeti, Erikli Köyü Muhtarı Mehmet Ali Şahin, Yalnızsöğüt Köyü Dernek Başkanı Hasan Halis,  Yağbasan Köyü Muhtarı Hüseyin Korkmaz, Çobandurağı Köyü Muhtarı Yusuf Ziya Taş, Balova Köyü Muhtarı Halis Toprak ve çok sayıda misafir ile Ovacık köylüleri katıldı.

         Ovacık Köyü Etnoğrafya Müzesi, Köy yolu ve Okul bahçesi sosyal alanlarının açılışı kurdalesini Divriği Belediye Başkanı Hakan Gök, Ovacık Köyü Muhtarı Nadir Öztürk ve Ovacık Köyü Yardımlaşma Derneği Başkanı Gülsün Kaya yapmıştır. Belediye Başkanı Hakan Gök yaptığı konuşmada Divriği’de ilk defa bir köyde böyle bir müzenin oluşturulduğunu ve bu açılışında kendisi yapmış olmasından mutluluk duyduğunu belirtti. Açılış töreninde Köy Muhtarı Nadir Öztürk ile Dernek Başkanı Gülsün Kaya da birer konuşma yaptı.

           Açılışta konuklara ikramların yanı sıra köylülerimiz Özkan Özcan, Feriza Kaya, Gülcihan Şimşek ve Ezgi Öztürk  adına kesilen kurban yemeği sunulmuştur.

    Ovacık Köyün Etnografya Müzesi Sponsorlar ve köylülerimizin katkıları ile yapılmış olup 300 Adet araç gereç ve eşya ile birlikte 450 adet fotoğraf sergilenmektedir.

 

Haber ve Resimler : Ovacık Köyü Yardımlaşma Derneği

http://www.ovacikkyd.org/

 

 

Yorum Ekle

İlk Yorumlayan Siz Olun!
  • Etiketler
Eşkeliler.Com - Eşke'ye Gönül Verenler

Eşke'ye Gönül Verenlerin Portalı. Eşke (Dikmeçay) Köyünün Eşke'den, Divriği'ye; Divriği'den Gurbete Uzanan Sosyal İçerikli Haber ve İletişim Sitesi.

Eşkeliler


Divriği / sivas

Dernek Yazılımı: Medya İnternet™ - Dernek Sitesi Kulga © Tüm Hakları Saklıdır.