MUHARREM AYI ORUÇLARI BAŞLADI

15 Kasım 2012 21:18 Eşkeliler 1826

Muharrem ayı oruçları 15.11.2012 tarihinde başladı.


Muharem ayı içerisinde yer alan ve 680 yılında Yezit'in orduları tarafından Kerbela'da katledilen iman Hüseyin ile beraberindeki 72 kişinin anılması adına tutulan 12 imam oruçları toplumumuzda yerel olarak Aşıra çorbası olarak adlandırdığımız bu lokma Aşura ve Aşure olarak da diğer alevi toplulukları tarafından kullanılmaktadır. Ancak günümüzde en yaygın olarak Aşure kelimesi kullanılmaktadır.

Oruç ibadeti bedensel olarak sağlıklı olan ve oruç tutmasına sağlık açısından engel olmayanların yapabileceği bir ibadettir. Yası Kerbela Orucu şekli, zahiri bir ibadet değil can ile Hak arasında batıni bir ibadettir. Aleviler Yası Kerbela Orucunda oruç açımını havanın kararması ile birlikte yaparlar. Derneklerimizde ve cemevlerimizde oruç açımı için Hak Lokması verilebilir. Oruç açımında Yolumuzun erkanını dedelerimiz yürütür. Bunun dışında gösterişe kaçmak, tören vb. yapmak Alevi inancında yoktur.

Yası Kerbela (Muharem) Orucu öncesinde Kerbela katliamında Yezit ve orduları tarafından katledilen 14 Çocuğa saygı ve yas anlamında üç günlük Masumu Paklar orucu tutulur. 15 Kasım 2012 Perşembe günü başlayan oruçlar 26 Kasım 2012 Pazartesi günü tutulacak 12. oruçla sona erecektir. Masum-u pak oruçları ile birlikte tutmak isteyenler 12 Kasım 2012 Pazartesi gününden itibaren oruçlara başlayacaklar. 10 Muharrem 24 Kasım 2012 Cumartesi günüdür.

Kurban İmam Ali Zeynel Abidin’in Kerbela Katliamından kurtuluşundan duyulan sevinci belirtir.

 ORUÇ SÜRESİNCE NELER YAPILMAZ?

-Su içilmez (Ancak hoşaf, ayran vb. sulu gıdalar alınabilir ama bardakla, tasla kafaya dikilerek içilmez, kaşık kullanılarak içilir.)
-Çamaşır yıkanmaz.
-Tıraş olunmaz.
-Sigara, içki içilmez.
-Hayvan kesilmez, et yenilmez.-
-Ağaç kesilmez.
-Böcek öldürülmez.
-Kokulu maddeler koklanmaz.
-Cinsel ilişki olmaz. (Oruç açıldıktan sonra da)
-Süslenilmez.
-Aynaya bakılmaz.
-Türkü söylenmez.
-Oyun oynanmaz.
-Düğün olmaz. 
-Cem yapılmaz. (Cemlerin 48 Perşembe yapılmasının nedeni de budur) l Kimi yörelerde oruç tuz yalayarak açılır.

Geleneksel kesimde hala Muharrem ayına özgü uygulamalar olarak varlığını koruyan (banyo yapmama, tıraş olmama, aynaya bakmama, çamaşır yıkamama gibi) kimi pratiklerin çağdaş yaşam içerisindeki uygulama zorluğu nedeni ile uygulamadan kaldırıldığı görülmektedir. (Piri Er) 

 
www.yurtgazetesi.com.tr 
www.alevihaberajansi.com 
www.ovacikkyd.org 
www.cemvakfi.org.tr

 Sitelerinden derlenmiştir.

 Eskeliler.Com

 

Yorum Ekle

İlk Yorumlayan Siz Olun!
  • Etiketler
Eşkeliler.Com - Eşke'ye Gönül Verenler

Eşke'ye Gönül Verenlerin Portalı. Eşke (Dikmeçay) Köyünün Eşke'den, Divriği'ye; Divriği'den Gurbete Uzanan Sosyal İçerikli Haber ve İletişim Sitesi.

Eşkeliler


Divriği / sivas

Dernek Yazılımı: Medya İnternet™ - Dernek Sitesi Kulga © Tüm Hakları Saklıdır.