"MENEKŞE'DEN ÖNCE" SİNEMALARDA

13 Eylül 2013 23:33 Eşkeliler 1694

Gazeteci yazar Soner Yalçın’ın, Sivas katliamını anlatan “Menekşe’den Önce” adlı filmi; 20 Eylül 2013, Cuma günü seyirciyle buluşuyor.

Gazeteci yazar Soner Yalçın’ın, Sivas katliamını anlatan “Menekşe’den Önce” adlı filmi; 20 Eylül 2013, Cuma günü seyirciyle buluşuyor. Filmin basın gösterimi; Soner Yalçın, Zeynep Altıok Akatlı ve gazetecilerin katılımıyla 12 Eylül Cuma Günü Levent Kanyon’da gerçekleşti.

http://www.youtube.com/watch?v=Oh1xxfPGUWc
Soner Yalçın’ın Odatv davasından tutuklanarak Silivri Cezaevi’ne gönderilmeden önce çekimlerine başladığı, daha sonra isteği üzerine arkadaşları tarafından tamamlanan “Menekşe’den Önce”; 49. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde yarışma dışı olmasına rağmen jüri tarafından “Toplumsal Vicdan Ödülü”ne layık görülmüştü. 20 Eylül Cuma günü sinema salonlarında seyirciyle buluşacak olan belgeselin basın gösterimine birçok ünlü gazeteci ve sinema eleştirmenleri katıldı.

Gazeteciler belgeseli seyrederken gözyaşlarına boğuldu…

Yönetmenliğini Soner Yalçın'ın yaptığı filmin Müzikleri Fazıl SAY'a ait.

Filmin Konusu:

İki kardeşini (Menekşe ve Koray Kaya) 2 Temmuz 1993'te Madımak Oteli'ndeki yangında kaybeden ve bu katliamdan sonra dünyaya gelen Menekşe, bu felaketi araştırmaya karar vererek, o günlerin ve yaşananların peşine düşer. Menekşe'nin bu arayışının öyküsünü anlatan belgesel, Sivas Katliamı'nı siyaset yönünden çok o günün tanıklarını göz önüne getirerek onlarla konuşarak, yaşanan acıyı tüm çıplaklığıyla gözler önüne sermeyi amaçlıyor. Belgeselde, öyküleri şu ana kadar çok fazla konu edilmeyen, katliamda ölen tanınmış aydınların değil de, aslında sadece şenliklere katılmak üzere oraya gelmiş olan sıradan Alevi vatandaşların öykülerini tüm ağırlığıyla anlatıyor.

 

www.facebook.com/meneksedenonce

www.odatv.com

 

Yorum Ekle

İlk Yorumlayan Siz Olun!
  • Etiketler
Eşkeliler.Com - Eşke'ye Gönül Verenler

Eşke'ye Gönül Verenlerin Portalı. Eşke (Dikmeçay) Köyünün Eşke'den, Divriği'ye; Divriği'den Gurbete Uzanan Sosyal İçerikli Haber ve İletişim Sitesi.

Eşkeliler


Divriği / sivas

Dernek Yazılımı: Medya İnternet™ - Dernek Sitesi Kulga © Tüm Hakları Saklıdır.