İKİ TURNAM GELİR DE DOST ELLERİNDEN

24 Nisan 2014 19:56 Eşkeliler 2840

Baharın müjdecisi olan turnalar, Eşke'de.

Baharın müjdecisi olan turnalar, havaların ısınmasıyla birlikte yeniden Eşke’de.
Her yıl ilkbaharla birlikte köyümüzde göller çevresine gelen bir çift turna, bu yıl yeniden yuvasına döndü.

“Doğa Derneği’nin 2010 yılında yapmış olduğu araştırmaya göre; Anadolu’da üreyen 12 çift turna kaldı” ve bunun bir çifti de köyümüzde. Yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalan turnaların köyümüzde olması ayrı bir sorumluluğu da beraberinde getiriyor. Bu türün yok olmaması ve yaşatılması görevi bir anlamda köylülerimizin de omzunda… 

Her yıl olduğu gibi bu yıl da köylülerimizin turnaların yaşam alanını koruyacağını, doğal ortamlarında yaşamaları için gerekli özveriyi göstereceğini, bilinçsiz ve kötü niyetli kaçak avcılara müsaade etmeyeceğini ve gerekli özeni göstereceğini biliyoruz…

NOT : Turna Resmi, Yusuf Güldalı’nın Eşke’de çekmiş olduğu “Turnalar” resminden alıntıdır…

Eskeliler.Com

------------------------------------------------------------------------------------------------

İki turnam gelir de dost ellerinden
Evrilir çevrilir döner göllerden
Muhabbet getirir dost illerinden
Korkmaz ki avcı var deyi yollarda…

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Bir çift turna gördüm durur dallarda
Seversen Mevla'yı kalma yollarda
Sizi bekleyen var bizim ellerde
Bizim ele doğru gidin turnalar…

------------------------------------------------------------------------------------------------

Doğa Derneği’nin İlgili Haberi:
 
“Doğa Derneği ve Dünya Turna Vakfı ortaklığında, 2010 yılından bu yana yapılan araştırmaya göre Anadolu’da üreyen 12 turna çifti kaldı. Turnaların yok oluş sebebi ise doğal yaşam ortamlarının aşırı otlatma ve konvansiyonel tarım uygulamalarıyla yok edilmesi.
Anadolu’da, masallardan türkülere, kilimlerden danslara, hemen her kültürün bir parçası olan turna kuşlarının durumunu ortaya çıkarmak için Doğa Derneği ve Dünya Turna Vakfı’nın birlikte yürüttüğü biyolojik ve kültürel araştırma sonuçları geçtiğimiz günlerde açıklandı.

Son 12 çift turna
Doğa Derneği’nin yapmış olduğu araştırma, turnaların tahmin edildiğinden de hızlı yok olduğunu ortaya çıkardı. Bu araştırmaya göre 2008 yılında varlığı keşfedilen Anadolu dağ turnası için sadece üreyen 12 çift ve 19 yavru kaydedilebildi.

Turnaların Yurdu Sivas
Araştırmada, en fazla turnaya ev sahipliği yaptığı için bu türün korunmasında en önemli bölgenin Sivas olduğu ortaya çıktı. Türle ilgili yapılan kültürel araştırmalar bunun bir tesadüf olmadığını gösteriyor. Bu bölgedeki, Alevi-Bektaşi kültürünün turnaları kutsal kabul etmesi ve onlara zarar vermemesi, turnaların burada hala yaşam sürmesini sağlıyor.

Otlatma ve tarım en büyük tehdit
Turna, geçmişte ülkemizde sulak alan sistemlerinde yaygın olarak üremekte iken günümüzde Orta Anadolu’da, Orta Karadeniz ve Doğu Anadolu’da az sayıda üremektedir. Turnaların yok olmasındaki en önemli sebepler, yuva kurduğu alanlardaki otlatma baskısı ve tarım alanı açmak için yaşadıkları sulak alanların kurutulmasıdır. Turnalar çok sığ sulak alanlarda yuva kuruyor ve bu alanların etrafındaki çayır ve tarlalarda besleniyor. Bu nedenle, son kalan yuvalama alanlarının tehditlerden arındırılması ve onlara yaşama şansı veren örnek uygulamaların gerçekleştirilmesi gerekiyor.

Turnaların, Anadolu’da doğa kültürünün sembolü olduğunu belirten Doğa Derneği Genel Müdürü Engin Yılmaz, “Doğanın ve kültürün birlikte yok olduğunun en büyük göstergesi turnanın da yok oluşudur. Turnaları yaşatmak, sadece doğanın değil Anadolu’nun doğa ile uyumlu yaşam kültürünün de, köklerimizin de yaşaması için önemli ve zorunludur.” dedi.

TURNALAR İLE İLGİLİ OKUMANIZ GEREKENLER…

DOĞA DERNEĞİ TURNA RAPORU
http://www.dogadernegi.org/userfiles/Turna%20Raporu_doga%20dernegi_2013.pdf

DÜNYA VE ANADOLU KÜLTÜRÜNDE TURNALAR
http://www.alevi-fuaf.com/aleviten/1/3/64/dunya-ve-anadolu-kulturunde-turnalar/

HADİ GELİN TURNALARI KURTARALIM - Ayşe Arman
http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/25007257.asp

 

Yorum Ekle

İlk Yorumlayan Siz Olun!
  • Etiketler
Eşkeliler.Com - Eşke'ye Gönül Verenler

Eşke'ye Gönül Verenlerin Portalı. Eşke (Dikmeçay) Köyünün Eşke'den, Divriği'ye; Divriği'den Gurbete Uzanan Sosyal İçerikli Haber ve İletişim Sitesi.

Eşkeliler


Divriği / sivas

Dernek Yazılımı: Medya İnternet™ - Dernek Sitesi Kulga © Tüm Hakları Saklıdır.