"EVE DÖNÜŞ:SARIKAMIŞ 1915" İKİ ÖDÜL ALDI

05 Eylül 2013 18:50 Eşkeliler 2010

Çekimleri, 2012 yılında Divriği Çobandurağı Köyünde yapılan Eve Dönüş “Sarıkamış 1915” filmi Montreal'den 2 ödül aldı.

Çekimleri, 2012 yılı Ocak ve Şubat aylarında Divriği Çobandurağı Köyünde yapılan Eve Dönüş “Sarıkamış 1915” filmi Montreal Uluslararası Film Festivali’nden iki büyük ödülünü aldı. Uluslararası Sinema Eleştirmenleri Federasyonu tarafından verilen usta yönetmenlerin ödülü Fipresci ödülüne layık görülen Alphan Eşeli, festivalin yönetmenlerin ilk filmlerini ödüllendirdiği “İlk Filmler Dünya Yarışması”ndan da En İyi Film Ödülü Golden Zenith’i aldı. Eve Dönüş “Sarıkamış 1915” festivalin en ses getiren filmi oldu.

Divriği'ye yaklaşık 55 km uzaklıktaki Çobandurağı Köyünde hava sıcaklığının zaman zaman eksi 22 dereceye kadar düştüğü ağır kış şartlarında çekilen filmde Sarıkamış Harekatından sonra tek amaçları eve dönmek olan 7 insanın ağır doğa şartlarında hayatta kalma mücadelesi anlatılıyor.

Filmin çekimlerinin yapıldığı Çobandurağı Köyünün yaklaşık 500 yıllık bir geçmişi olan köydeki yapıların yaklaşık 200 yıllık olduğu tahmin edilmektedir. 20 yıl önce tümüyle boşalan Çobandurağı köyünün en önemli özelliği Osmanlı hazine memurlarına ait saray konforundaki 33 konağa sahip olmasıdır. Köydeki 33 hanenin çoğu yıkıntı halindedir ve en iyi durumda olanı 1868 tarihli Balcı Konağı'dır. 

www.divrigi.gov.tr

www.divrigi.bel.tr

 

ÇOBANDURAĞI

Yıl boyunca (2012) ÇEKÜL’ün gündeminde kalan konulardan biri Sivas Divriği’ye bağlı Çobandurağı Köyü’ydü. Çetin Çimen, Cengiz Çalış, Yahya Kemal Bayar ve Bedri Yalçın’ın konuk olarak bulunduğu toplantılarda, çoğu yıkılmış olan köy evlerinin kurtarılması için çeşitli projeler üretildi. ÇEKÜL uzmanlarının desteği ile evlerin envanter ve rölöve çalışmaları yapıldı. Köyün ayağa kaldırılması ile ilgili çalışmalar birçok kesimin katılımı ile sürdürülmeye devam ediyor. (02.02.2013)

www.cekulvakfi.org.tr

 

Not: Resimler "Eve Dönüş:Sarıkamış 1915" sayfası

Divriği Kaymakamlığı ve Divriği Belediyesi Resmi sayfalarından alıntıdır.

Yorum Ekle

İlk Yorumlayan Siz Olun!
  • Etiketler
Eşkeliler.Com - Eşke'ye Gönül Verenler

Eşke'ye Gönül Verenlerin Portalı. Eşke (Dikmeçay) Köyünün Eşke'den, Divriği'ye; Divriği'den Gurbete Uzanan Sosyal İçerikli Haber ve İletişim Sitesi.

Eşkeliler


Divriği / sivas

Dernek Yazılımı: Medya İnternet™ - Dernek Sitesi Kulga © Tüm Hakları Saklıdır.