EŞKE ÜZERİNE BİR YAZI

06 Eylül 2012 20:40 Eşkeliler 1412

Aylık olarak yayın yapan DİVRİĞİ GAZETESİNDE köşe yazarı Müslüm DOĞAN' bu ay yazısında Eşke ve Karakuzulu Köyleri üzerine bir yazı ve anıya yer verdi.

İşte Karakuzulu Köyünden Müslüm Doğan'ın yazısından kısa bir alıntı:

"Divriği yaşam coğrafyasının en ilginç ve özellik arz eden köylerinden biri de Eşke, yeni adıyla Dikmeçay köyüdür. Özgün bir kültürel yaşama sahip Eşke Köyü’nün tarihsel konumunu bilim adamlarına ve araştırmacılara bırakarak yaşanmış bir hikâyeyi siz okuyucularıma aktarmak istiyorum.

Eşke Koyu ile Bizevi (Aşağı Karakuzulu) Köyü arasında güzel bir kültürel iletişim var. Geçmişten gelen kadim dostluk bağları hala sürmektedir. Bu ilişkiler o kadar ileridir ki toplumsal dönüşüm sürecinin bir sonucu olarak ruhi şekillenmede bir birliğe kadar uzanmıştır. Bu durumun bilimsel değeri önemli bir araştırmayı gerektirmektedir.

Eşkeliler ş harfini telaffuz edemezken Q, w, x harflerinin oluşturduğu sesleri Bizevililer kadar iyi bir şekilde kullanmaları araştırılmaya değerdir.

Yine insanlara verilen lakaplar arasındaki benzerlikler ve yörede başka köyler tarafından bu isimlerin kullanılmaması da ayrıca önemsenmelidir.

Örneklemek gerekirse; Gillor, Zivo, Bozo, Narey, Gney, Korgo, Gogo, Lokko, Girmit, Kesir, Galo… Bu lakapların Bizevi, Kışla,Yukarı Karakuzulu (Avşarcık) köylerinde de kullanılması tesadüf olmasa gerek."

........

Yazı bir anı ile devam etmektedir.

Yazının tamamını DİVRİĞİ GAZETESİ'nin Ağustos ayı 72. Sayısında ve internet üzerinden www.divrigi.com.tr adresinden de okuyabilirsiniz.

Eskeliler.Com

Yorum Ekle

İlk Yorumlayan Siz Olun!
  • Etiketler
Eşkeliler.Com - Eşke'ye Gönül Verenler

Eşke'ye Gönül Verenlerin Portalı. Eşke (Dikmeçay) Köyünün Eşke'den, Divriği'ye; Divriği'den Gurbete Uzanan Sosyal İçerikli Haber ve İletişim Sitesi.

Eşkeliler


Divriği / sivas

Dernek Yazılımı: Medya İnternet™ - Dernek Sitesi Kulga © Tüm Hakları Saklıdır.