DİVRİĞİ KÜLTÜR FESTİVALİ YAPILDI

02 Ağustos 2011 22:35 Eşkeliler 1701

Ankara Divriği Kültür Derneği 29–30–31 Temmuz tarihlerinde Divriği’de “Divriği Kültür Festivali” düzenledi.

Ankara Divriği Kültür Derneği 29–30–31 Temmuz tarihlerinde Divriği’de “Divriği Kültür Festivali” düzenledi.

HES SÖYLEŞİSİ

Ankara Divriği Kültür Derneği tarafından 29–30–31 Temmuz tarihlerinde Divriği’de düzenlediği “Divriği Kültür Festivali” 29 Temmuz Cuma Günü Divriği Mursal Köyünde düzenlenen Hidroelektrik Santrali (HES) konulu söyleşi ile başladı.

Mursal Köy meydanında vatandaşlara yönelik düzenlenen söyleşiye Divriği Belediye Başkanımız Hakan Gök, Ankara Divriği Kültür Derneği Başkanı Muharrem Höbek, Divriği Kültür Derneği HES Komisyonu Başkanı Avukat Cem Yılmaz ve köylüler katıldı. 

Belediye Başkanımız Hakan Gök, yaptığı konuşmada, HES yüzünden köylerin susuzlukla karşı karşıya kalacağını, bu nedenle bölge insanının ileride su sıkıntısı yaşamaması için HES"lere karşı mücadele verilmesi gerektiğini savundu. 

Gök, "Normal şartlarda bakılacak olursa HES"lerin elbette ki ülke ekonomisine ve bazı konularda ülkemize faydası var. Ancak HES"ler boşa akan ve kullanılmayan alanlarda yapılması gerekirken, bugün görüyoruz ki köylü vatandaşlarımızın kullanmış olduğu suyun bitmesi, tüketilmesi hedefleniyor" dedi. 

Ankara Divriği Kültür Derneği Başkanı Muharrem Höbek de "Bizler sizleri uyarmaya, sizleri uyandırmaya ve HES projeleri sizlere ve topraklarınıza nasıl zarar veriyor, bunları anlatmaya geldik. Derneğimiz bu konuda ayrı bir çalışma yürütüyor, kendimizi düşünmüyorsak çocuklarımı düşünmemiz lazım. Birlik ve beraberlik içerisinde bu projeyi durdurmamız lazımdır" diye konuştu.

Yaklaşık iki saat süren toplantı köylülerin de katılım ile karşılıklı soru cevaplarla sona erdi.

DİVRİĞİ TÜRKÜLERİ SES YARIŞMASI

Toplam üç gün süren Festival kapsamında yapılan ses yarışması, konser ve piknik alanındaki proğramların sunuculuğunu köylümüz Cemal Özgür TAŞKIRAN yaptı.

Festival kapsamında 30 Temmuz Cumartesi günü Ses Yarışması Düzenlendi.

Ankara Divriği Kültür Derneği’nin bu yıl üçüncüsünü düzenlediği “DİVRİĞİTÜRKÜLERİ SES YARIŞMASI”nın finali Divriği’de, Sadık Özgür Ticaret Lisesi çok amaçlı konferans salonunda yapıldı.

8 yarışmacının katıldığı final yarışmasına Divriği Kaymakamı Sayın Salih Ayhan, Belediye Başkanımız Hakan Gök ile jüri üyeleri Halk Ozanı Ali KIZILTUĞ, Nurgül ATEŞ, Zeynep KARABABA, Ozan Sinemi, Hikmet KARADENİZ, Ozan Garip Hıdır ÇULHA, İrfan DOLAŞ ve Hüseyin KARAKOÇ, yarışmacı yakınları ve çok sayıda vatandaş katıldı. Yarışma süresince sahne alan yarışmacıların sazlarını Ahmet MERCAN ve ekibi çaldı.

Divriği Türkülerinin söylendiği yarışmada sonuçlar açıklandığında; Amasya’dan katılan yarışmacı Hakan ÇINAR birinci oldu. Yarışmada birinci olan Hakan ÇINAR’a 1000 Lira, ikinci olan Elif Ülger YALÇIN’a 750 Lira, üçüncü olan Soner ERGÜL’e ise 500 Lira ödül ve plaket takdim edildi.

Yarışma birincisinin plaketini Kaymakam Salih Ayhan, ikincinin plaketini Belediye Başkanı Hakan Gök ve üçüncünün plaketini ise Ankara Kültür Derneği Başkanı Muharrem Höbek verdi.

DOSTLUK MAÇI

     Ses Yarışmasının ardından, Ankara Divriği Kültür Derneği Futbol Turnuvası Karması ile Divriği Kaymakamlığı Futbol Turnuvası Karması arasında Şampiyon Spor Kompleksinde halı saha maçı yapıldı. Dostluk havasında geçen maçı 4 – 3 Divriği Karması kazandı.

KONSER

Akşam ise Cumhuriyet meydanında konser verildi.
    Yoğun kalabalığın yaşandığı Cumhuriyet meydanında, Halk Ozanı Hasan KARABAŞ, Ahmet Mercan ve Nuray Zaman ÖZ sahne aldı. Son olarak sahne alan Grup Çığ, seslendirdikleri eserlere vatandaşlarda eşlik etti. Çok yoğun katılımın olduğu gece konseri gece geç saatlere kadar sürdü.
     Ankara Divriği Dernek Başkanı Muharrem Höbek, Kaymakam Salih Ayhan’a, Belediye Başkanı Hakan Gök’e, Sadık Özgür Devlet Hastanesinde yürütülen çalışmalarda şirket-şantiye sorumluları Murat Bulut ve İskender Uçar’a plaket takdim edildi.
      Kaymakam Salih Ayhan burada yaptığı konuşmada, Ankara Divriği Kültür Derneğinin yaptığı başarılı çalışmalara bugün bir yenisini daha eklediklerini ifade ederek, “derneğin çalışmaları hakikaten takdire şayan, hem ilçe dışında yaşayan Divriğilileri buluşturmak hem de Divriğililerin eğlenme anlamında ihtiyaçlarını gidermek için yapılan bu şenlik, birlik ve beraberliğimizin pekişmesini sağlamaktadır. Dernek yöneticilerine Divriğililer adına teşekkür ediyor, kendilerini kutluyorum” dedi.
      Belediye Başkanı Hakan Gök ise, “Divriği’yi güzel günler bekliyor” diyerek başladığı konuşmasında, bu tür organizasyonları sık sık yapacaklarını ve yapılacak olan her türlü çalışmaya da belediye olarak ellerinden gelen desteği göstereceklerini ifade ederek, “bugünlerde gördük ki ilçe halkı böylesine organizasyonları istiyor seviyor, bizlerde önümüzdeki aylarda geniş katılımlı, daha büyük bir organizasyonla bir şenlik yapacağız. Kaymakamımız Sayın Salih Ayhan’la beraber bu konuda uzun uzun konuşuyor ve düşünüyoruz. Divriği ve Divriğililer her şeyi hak ediyor, Ankara’da ki sesimiz soluğumuz olan Derneğimizin de bu güzel organizasyonu için teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.
      Ankara Divriği Kültür Derneği Başkanı Muharrem Höbek ise, yaptıkları şenlikte kendilerine maddi manevi her türlü desteği sağlayan Kaymakam Salih Ayhan ve Belediye Başkanı Hakan Gök’e teşekkür ederek, “bu organizasyonda emeği geçen bütün arkadaşlarıma teşekkür ediyorum, Divriğililer olarak her ne kadar Ankara’da olsak da, gönüllerimiz her zaman Divriği’dedir” dedi.
      Konser gece havai fişek gösterileri ile son buldu.

PİKNİK
      31 Temmuz Pazar günü ise Mühendis Ali Metin Piknik Alanında piknik düzenlendi.
      Sabahın erken saatlerinde vatandaşların yoğun katılımının olduğu piknikte, ilk olarak Divriği Türküleri Ses Yarışması finalistleri sahne aldılar. Daha sonra Ahmet MERCAN, Nuray Zaman ÖZ, Nurgül ATEŞ, Grup Günyüzü, Halk Ozanı Ali KIZILTUĞ, Yusuf GÜL, İrfan DOLAŞ ve Hikmet KARADENİZ sahne aldılar.
      Piknik alanında Belediye Başkanımız Hakan GÖK kısa bir konuşma yaparak, “bu tür organizasyonlar devam edecek, Divriği Kaymakamlığı ile Belediye olarak da 9–10–11 Eylül tarihlerinde “Divriği Maden Festivali” düzenleneceğiz, aynı coşkuyu ve katılımı orada da görmek istiyoruz. Belediye olarak Divriği’nin tanıtılmasına katkı sunun kurumlara Belediyenin gücü ölçüsünde araç gereç her türlü yardımı sunacağız.” Dedi.
Ankara Dernek Başkanı Muharrem HÖBEK de konuşmasında, “Festival süresince bizlere yardım ve desteğini esirgemeyen Divriği Kaymakamı Sayın Salih AYHAN ve personeline, Belediye Başkanımız Sayın Hakan GÖK ve Divriği Belediyesi çalışanlarına, bizleri ağırlayan siz Divriğililere Yönetim Kurulum adına teşekkür ederim.” Dedi.
         Piknik davul zurna ve halaylarla son buldu.
 
Haber : www.divrigi.bel.tr
 

Yorum Ekle

İlk Yorumlayan Siz Olun!
Eşkeliler.Com - Eşke'ye Gönül Verenler

Eşke'ye Gönül Verenlerin Portalı. Eşke (Dikmeçay) Köyünün Eşke'den, Divriği'ye; Divriği'den Gurbete Uzanan Sosyal İçerikli Haber ve İletişim Sitesi.

Eşkeliler


Divriği / sivas

Dernek Yazılımı: Medya İnternet™ - Dernek Sitesi Kulga © Tüm Hakları Saklıdır.