BAĞIMSIZ MEDYA GRUBU KURULDU

31 Ekim 2013 19:12 Eşkeliler 1800

Yurt Gazetesi, Bağımsız Dergisi ve Sokak TV Bağımsız Medya Grubu çatısı altında birleşti

Bağımsız Medya Grubu (BMG) Türkiye’nin bağımsızlığının tescillendiği Cumhuriyetimizin 90. Yılında hayata geçiyor.

Bağımsız Medya Grubu (BMG) Türkiye’nin bağımsızlığının tescillendiği Cumhuriyetimizin 90. Yılında hayata geçiyor. Geçtiğimiz günlerde gazetemizde duyurduğumuz gibi, Yurt Gazetesi'nin ve Bağımsız Dergi'nin imtiyaz sahibi Durdu Özbolat, Tuncay Mollaveisoğlu’nun arkadaşlarıyla birlikte kurduğu yeni televizyon kanalı SOKAK ve yakın zamanda faaliyete geçecek dijital mecralar da dahil olmak üzere, sahibi olduğu tüm yayın organlarını Bağımsız Medya Grubu (BMG) çatısı altında birleştirdi.

Özbolat, bu yayın organlarında, yayınların içeriğiyle ilgili kararları Medya Grup Başkanı Mollaveisoğlu ve beraberindeki gazetecilerin oluşturduğu yayın kuruluna devretti ve imzaladığı protokolle, editoryal bağımsızlığa yasal statü kazandırdı.
Böyle bir yetki devri basın tarihimizde ilk kez gerçekleşiyor ve böylece ortaya bağımsız gazeteciler için bir özgürlük adası çıkıyor.

Bağımsız Medya Grubu'nun yöneticileri, editoryal ekibi ve çalışanları olarak, bize sağlanan editoryal bağımsızlığın sorumluluklarını yerine getirmeye ve aşağıda sıraladığımız ilkelerden sapmayacağımıza söz veriyoruz.

Cumhuriyetin ve demokrasinin temel değerlerine sonuna kadar bağlıyız.

Toplumsal ve evrensel değerlere, insan haklarına ve eşitlik ilkesine saygılıyız.

İletişim özgürlüğünün; insanca yaşamanın, saydam bir yönetime kavuşmanın aracı ve demokratik sistemin ayrılmaz bir parçası olduğuna inanıyoruz.

Halkın gerçekleri öğrenme hakkının çiğnenmesine izin vermeyeceğiz. Görevimiz, tüm gerçekleri, evrensel medya etiği ilkeleri çerçevesinde, özel hayata müdahale etmeden korkmadan, çekinmeden sizlere aktarmaktır.

Toplumun belirli bir kesiminin medyası değiliz, olmayacağız. “Ötekileştirmeye” karşıyız, çok seslilikten yanayız.

Tarafsız değil, evrensel doğruların ve halkın tarafındayız.

TUNCAY MOLLAVEİSOĞLU:BİR ÖZGÜRLÜK ADASI...
Sevgili Yurt Okurları, Yurt Gazetesi'nin de dahil olduğu Bağımsız Medya Grubu'nun başkanı olarak, kuruluş sürecinde yaşadıklarımız, son haftalardaki gelişmeler ve geleceğe yönelik çalışmalarımızla ilgili sizleri bilgilendirmek istiyorum.

Tarih, AKP iktidarını; Atatürk Türkiye’sine, özgür düşünceye, gezi gençlerine ve bağımsız gazetecilere yaptığı zulüm ve haksızlıklarla yargılayacak. İktidarını sürdürebilmek uğruna devletin gücünü yandaş medya ordusu kurmak için kullanmaktan çekinmeyen AKP döneminde; benim kişisel gazetecilik, televizyonculuk serüvenim de bağımsız medya organları yaratma çabası ile geçti. Yalnızca mesleğini yapmaya çalışan bir gazeteci-televizyoncu olarak AKP iktidarı bana, benim gibi sansüre uğrayan değerli meslektaşlarımı bir araya getirip etkili yayınlar yapabileceğimiz mecraları yaratma yeteneği kazandırdı!

Kanaltürk, Kanal Biz televizyonlarının ardından artı bir televizyonunu bu misyonla kurduk. Ancak artı bir’in yatırımcıları gezi ruhuna kelepçe vurmak istediler, bağımsızlık başta olmak üzere en temel sözlerini yerine getirmediler...  Emekçi dostlarımızı mağdur ettiler. Baskılar dayanılmaz boyutlara ulaşınca kendi kurduğumuz kanalın dışına çıkmak zorunda kaldık.

Türkiye’de iktidar- sermaye ilişkilerinin “derin” bağlarla sol görünümlü işadamlarını nasıl kullandığını bu tecrübe ile yaşamış olduk. Kurduğumuz televizyon kanallarının medya bataklığında büyük etki yaratması ve karşılık bulması bizi güçlendirdi... Ancak “dürüst” sermayeyi nasıl bulacaktık? Bu sorunun yanıtı bizi memleket sevdalısı işadamı Durdu Özbolat’a götürdü...

Gazetecilere editoryal bağımsızlık sağlayacak cesareti ve özgüveni olan, özgürlükçü ve yenilikçi bir iş adamı Durdu Özbolat…Hiç tereddüt etmeden editoryal bağımsızlık sözleşmemizi imzaladı ve yeni kanalmız SOKAK için gereken yatırımları hızla gerçekleştirmeye başladı.
Bu girişimden sonra, bağımsızlık ayrıcalığının Kanal SOKAK'la sınırlı kalmaması gerektiğini düşündük ve gazeteci, televizyoncu ve yapımcılar için özgür bir meslek adası olan Bağımsız Medya Grubu'nu oluşturduk.

Medya tarihinde ilk…
Yurt Gazetesi, Bağımsız Dergi, Sokak TV ve yakında yayına geçecek olan digital medya projelerimizi Bağımsız Medya Grubu (BMG) çatısı altında birleştirdik. Durdu Özbolat, sahibi olduğu tüm bu yayın organlarında içerikle ilgili kararları, Türkiye'nin değerli gazetecileri, televizyoncuları ve iletişimcilerinden oluşan yayın kurulumuza devrederek, Türkiye medya tarihinde bir ilki gerçekleştirdi.

Uğur Mumcu ve Abdi İpekçi…
Bize sağlanan editoryal bağımsızlığın sorumluluğunu iliklerimize kadar hissediyoruz.
Rehberimiz evrensel meslek ilkeleri ve Türk basınının örnek kişileridir. Biz hem yeniyiz hem de bir geleneğin devamıyız.
Bunu söylerken aklımdan öncelikle iki isim, iki basın şehidi geçiyor: Babıali'ye; çok kaynaktan doğrulanmış, etik ilkelere saygılı haber titizliğini getirmiş olan Abdi İpekçi ile sağlam olgular olmadan sağlıklı düşünce ve fikir olamayacağını savunan Uğur Mumcu...

Medya grubumuzda çalışan pek çok kişi bu iki büyük gazetecinin şemsiyesi altında çalışmış, onların ilkelerini içselleştirmiştir. Bağımsız Medya Grubu'nun tüm yayın organları bu ilkelere sadık kalacak.

Habercilik ölçütleriyle savunamayacağımız hiçbir haberi yayınlamayacağız. Ama, habercilik testlerini geçmiş her haberi, ucu nereye dokunursa dokunsun, yayınlayacağız.

Yurt Gazetesi Hep Daha İyiye...
Yurt Gazetesi, atak gazeteciliği, demokratik duyarlılığı ve usta yazarlarıyla kendisini kabul ettirdi ve her geçen gün daha geniş kitlelere ulaşıyor. Zaten çok güçlü olan yazar kadromuzun genişleyip zenginleştiğini görüyorsunuz. Bunlara önümüzdeki dönemde yeni isimler de eklenecektir.

Gazetemizin çizgisini koruyoruz... Biz Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulmuş olan Türkiye Cumhuriyeti'nin mutlaka korunması ve geliştirilmesi gereken özelliklerinin ötesinde, özel bir misyonu olduğuna inanıyoruz.

Bu misyon bir uygarlaşma, kalkınma, çağdaşlaşma ve demokratikleşme yürüyüşüdür.  Bu bağlamda gazetemiz barışçıdır, özgürlükçüdür, sosyal adaletçidir. Kardeşlikten yanadır. Mezhepçiliğe, sekterliğe, bağnazlığa, zorbalığa karşıdır. Herhangi bir partiye ait değildir, angaje değildir, yandaş değildir.

Sekter yaklaşımlardan uzak durarak siyasi yelpazenin solunda geniş bir alanı kapsıyoruz. Demokratız: Çok farklı görüşler sayfalarımıza yansıyacaktır. Ancak şu dönemde siyasal ve ekonomik baskılar sonucu solda geniş bir boşluk oluştuğunun farkındayız ve iktidarın hegemonyacı politikalarına karşı orada acilen savunma bentleri kurulması gerektiğinin bilincindeyiz.

Kanal SOKAK...
En son sansüre uğradığımız kanaldan birlikte ayrıldığımız ve Türk televizyonculuğunun en iyi isimlerini barındıran ekibimize yenilerini ekledik. Haber ağırlıklı kanalımız SOKAK ile Ekim ayında uydu, D-Smart 140. kanal ve internet sayfamız www.kanalsokak.com üzerinden test yayınlarımıza başladık. Aralık ayında reel yayın akışımıza geçmiş olacağız ve yayınlarımızı diğer platformlarda da izleyebileceksiniz. Kanal SOKAK yeni yayın döneminde ekrana gelecek olan “dev” isimlerle alışkanlık yaratacak…

Kanal SOKAK'ta öncelikli amacımız sizlere doğru, tarafsız ve güvenilir haberleri ulaştırmak olacak... Güne yayılan haberlerimizle birlikte, gündem, tartışma, sohbet, kültür-sanat, spor, hobi, yarışma ve mizah programlarının yanısıra, ilgi çekici belgeseller ve Türkiye yakın tarihinin gerçeklerini ortaya koyan dönem dizileriyle de evlerinize, iş yerlerinize ve mobil cihazlarınıza konuk olacağız.

Bağımsız Dergi'yle Yeniden...
Ergenekon tertibi sonrasında, kurduğumuz Kanal Biz’i kapatmak zorunda kalmıştık… O dönemde kendi imkanlarımla BAĞIMSIZ adını verdiğim dergiyi çıkardım. Büyük bir emek, özveri ve okur desteğiyle yayın hayatını kesintili şekilde sürdüren derginin tüm haklarını geçen yıl ücretsiz olarak Yurt Grubu’na devrettim. Bağımsız Dergi'yle yollarımız yeniden kesişti. Bağımsız Dergi, derinlemesine haberciliğin hakkıyla yapılabildiği sayılı yayın organlarından biri olarak bayilerde yerini almaya devam ediyor ve siz okurlarımızın dergiye ilgisinin her geçen gün arttığını görüyoruz.

Bağımsız ve özgür habercilik için verdiğimiz tüm bu çabanın bir anlamı var. Türkiye’nin demoktarikleşmesi, yağmalanmasının önüne geçilmesi, Atatürk Türkiyesi’nin korunmasının yanı sıra, tutuklanan meslektaşlarımız için de bayrağın hiçbir zaman düşmeyeceğinin bir göstergesi. Biliyorsunuz, Yurt Gazetesi’nin kurucu genel yayın yönetmeni değerli dostum Merdan Yanardağ, “dışardakilere” ders olsun diye tutsak alındı. Merdan için tüm imkanlarımızla seferber olduk. Yıllardır yargılandığı ve kaçmadığı halde Merdan’ın neden tutuklandığını uluslararası camiaya anlatacağız. Merdan’ı ve tutsak alınan tüm aydınlık kalemleri özgür görünceye kadar bu mücadeleyi bırakmayacağız. Onların sevdiklerinden aynı geçirdikleri her gün bizim için zulümdür.

Son olarak değerli okur; tüm yaşananların bilincinde olarak bize, bağımsız yayıncılık için mücadele etme gücünü verdiğiniz için, şahsım ve ekibimiz adına çok teşekkür ediyorum.

 

www.yurtgazetesi.com.tr

 

http://www.kanalsokak.com

 

 

Yorum Ekle

Yorumunuzu Paylaşın!

Yorumlar 1

  • Zühal Sezer 23 Kasım 2013 22:34
    Sn.Durdu Özbolat'ın hemşerisi olarak gurur duydum. Helal olsun. Gerçekten memleket sevdalısı imiş. Sizlere ve çalışacak olan arkadaşlarınıza başarlar özgür yayınlar diliyorum.

  • Etiketler
Eşkeliler.Com - Eşke'ye Gönül Verenler

Eşke'ye Gönül Verenlerin Portalı. Eşke (Dikmeçay) Köyünün Eşke'den, Divriği'ye; Divriği'den Gurbete Uzanan Sosyal İçerikli Haber ve İletişim Sitesi.

Eşkeliler


Divriği / sivas

Dernek Yazılımı: Medya İnternet™ - Dernek Sitesi Kulga © Tüm Hakları Saklıdır.