"ANADOLUYU VERMEYECEĞİZ"

05 Mayıs 2011 18:40 Eşkeliler 1362

Doğaya ve yaşama zarar veren tüm yatırımların durdurulması için "Anadolu'yu Vermeyeceğiz" sloganıyla düzenlenen yürüyüşün Hasankeyf kolu, Kemaliye ve İliç üzerinden 2 Mayıs Pazartesi günü Divriği’ye ulaştılar.

Doğaya ve yaşama zarar veren tüm yatırımların durdurulması için "Anadolu'yu Vermeyeceğiz" sloganıyla düzenlenen ve Ankara'da son bulacak yürüyüşün Hasankeyf kolu, 10 Nisan Pazar günü Hasankeyf’ten yola çıkarak Kemaliye ve İliç üzerinden 2 Mayıs Pazartesi günü Divriği’ye ulaştılar. 

Anadolu’yu Vermeyeceğiz sloganı ile ilerleyen Büyük Anadolu Yürüyüşü’ne Doğu Karadeniz ve Güney Ege’den sonra katılan üçüncü kol, Mezopotamya Kervanı, 2 Mayıs Pazartesi günü Divriği’de Belediye Meclis toplantı Salonunda Belediye Başkanı Hakan GÖK ve sivil toplum kuruluşları ile siyasi parti temsilcilerini de katıldığı bir basın toplantısı yaptılar. Ekipte yer alan Dr. Güven Eken, Dicle Kılıç ve Güllühan Işık yaptıkları açıklamada; “doğada yaşayan tüm canlılar yaşamını suya, dolayısıyla derelere borçludur. Derelerimiz 4 bin yıldır hayata can veriyor. Derelerimize yapılmak istenen HES’lerin mimarı olan ülkelerde bile dereler bizde olduğu gibi katledilmiyor. Yapılan HES’lerle bitki örtüsü ve doğal yaşam büyük zarar görmektedir.” Dediler. Basın toplantısında konuşan Başkan GÖK’te “İlçemize yapılan HES’lerin ekonomik açıdan birkaç kişinin çalışması dışında hiçbir faydası bulunmamaktadır. Çaltı Çayı üzerinde HES’lerin yapılması ile bitki örtüsü zarar görecektir. Doğayı bir defa kaybedersek bir daha bulamayız.” Dedi.

Divriği’de iki gün konaklayan ekip 3 Mayıs Salı Günü de Belediye Hizmet Binası önünde Divriğililerle birlikte üzerinde “Suyumuzu Vermeyeceğiz”, “Çaltı’yı Vermeyeceğiz”, “Doğayı Vermeyeceğiz”, “Köklerimizi Vermeyeceğiz”  yazan pankart ve dövizler eşliğinde, kısa bir açıklama yaptıktan sonra sloganlar atarak çarşı içerisinde yürüyüş yaptılar. Aynı gün akşam saatlerinde yürüyerek yola çıkan ekip, akşam Höbek Köyünde konakladıktan sonra İlçemizden ayrılarak Kangal’a doğru yola çıktılar.   

Yorum Ekle

İlk Yorumlayan Siz Olun!
Eşkeliler.Com - Eşke'ye Gönül Verenler

Eşke'ye Gönül Verenlerin Portalı. Eşke (Dikmeçay) Köyünün Eşke'den, Divriği'ye; Divriği'den Gurbete Uzanan Sosyal İçerikli Haber ve İletişim Sitesi.

Eşkeliler


Divriği / sivas

Dernek Yazılımı: Medya İnternet™ - Dernek Sitesi Kulga © Tüm Hakları Saklıdır.