6 Ahmet Baba Şenlikleri Yapıldı

20 Temmuz 2012 19:49 Eşkeliler 1921

6. Ahmet Baba Şenlikleri 14 Temmuz Cumartesi günü yapıldı.

Ahmet Baba Şenlikleri 14 Temmuz Cumartesi günü Dikmeçay Köyü'nde yapıldı.
Ankara ve İstanbul Dikmeçay Köyü Derneklerinin organize ettiği ve Dikmeçay Köyü Muhtarlı ile birlikte düzenlenen 6. Ahmet Baba Şenlikleri, Dikmeçay Köyü Ahmet Baba Ziyaretinde yapıldı.
Şenlik için Ankara ve İstanbul Dernekleri tarafından tutulan otobüslerle köye gelen Eşkeliler aynı gün akşamı Dikmeçay Köyü İlkokuu bahçesinde buluşarak hem köydeki hem de diğer İllerden gelen köylüleri ve akrabaları ile buluştular. Cuma günü gece geç saatlere kadar Ender Aslan ve Mahmut Yıldız'ın davul zurnaları eşliğinde halaylar çektiler.
Eşkeliler Cumartesi günü sabahın erken saatlerinde Ahmet Baba'ya hem ziyarete hem de şenlik proğramını izlemek için akın ettiler. Proğram İstanbul Dernek Başkanı Hasan Aslan ve Ankara Dernek Başkanı Serhat Yıldız'ın konuşmaları ile başladı. Sahneye ilk olarak aynı zamanda köyümüzün yiğeni de olan Hamza Aydın çıktı. Daha sonra Türk Halk Müziği sanatçısı Hüseyin Acar sahne aldı. Hüseyin Acar birbirinden güzel türküleri alanda bulunanlar ile birlikte söyledi.
Proğramda  Ankara Dikmeçay Köyü Ankara Derneği Ayin-i Cem Semah Ekibi, Oniki hizmeti sunmak üzere sahneye geldiğinde ise ses tesisatının arızalanması nedeniyle kısa bir semah gösterisi sunabildiler. Son olarak sahneye Halk Ozanı Ali Kızıltuğ çıktı. Ses tesisatının arızası nedeniyle, alanda bulunanların sahne önüne toplanmaları ile birlikte, daha sıcak ve samimi bir ortamda Halk Ozanı Kızıltuğ da türkülerini söyledi. Proğram her zamanki gibi yine davul zurna ve halaylarla sona erdi.
6.Ahmet Baba Şenlikleri'ne Divriği Belediye Başkanı Hakan GÖK, Çetinkaya Belediye Başkanı Gazi Şentürk, Divriği CHP İl Genel Meclisi Üyesi Sadık Güller, CHP Divriği İlçe Başkanı Hüsamettin Kırkayak ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Divriği Muhtarlar Derneği Başkanı Cafer Çakmak ile çevre Köy Muhtarları ile çevre köylerden katılım da oldu.
 

Yorum Ekle

İlk Yorumlayan Siz Olun!
  • Etiketler
Eşkeliler.Com - Eşke'ye Gönül Verenler

Eşke'ye Gönül Verenlerin Portalı. Eşke (Dikmeçay) Köyünün Eşke'den, Divriği'ye; Divriği'den Gurbete Uzanan Sosyal İçerikli Haber ve İletişim Sitesi.

Eşkeliler


Divriği / sivas

Dernek Yazılımı: Medya İnternet™ - Dernek Sitesi Kulga © Tüm Hakları Saklıdır.