5 Ahmet Baba Şenlikleri Yapıldı

12 Temmuz 2011 21:53 Eşkeliler 1970

5.Geleneksel Ahmet Baba Şenlikleri Yapıldı.

5.Geleneksel Ahmet Baba Şenlikleri Yapıldı.

Ahmet Baba Şenlikleri için İstanbul, Ankara, Sivas ve Divriği'den Cuma gününden köye otobüslerle gelen köylülerimiz akşam saatlerinde okul bahçesinde buluşarak, Arif Yıldız ve Ercan Yıldız'ın çaldığı davul zurna eşliğinde gece geç saatlere kadar halaylar çektiler. Daha sonra Dikmeçay İstanbul Derneği, Eskelim.Com ve Eskeliler.Com katkıları ve arşivlerinden alınan aramızdan ayrılan köylülerimizin resimlerinden oluşan yaklaşık 25 dakikalık slayt gösterisi yapıldı. Slayt gösterisi sırasında duygulu anlar yaşandı.
Geleneksel olarak düzenlenen 5.Ahmet Baba Şenlikleri 9 Temmuz Cumartesi günü yapıldı. Sunuculuğunu Derviş ASLAN’ın yaptığı şenliğe Türk Halk Müziği Sanatçısı ve Halk Ozanı Hasan ERDOĞAN ve Türk Halk Müziği Sanatçısı Aslı Asiye ERGÜL katıldılar. İstanbul Dernek Başkanı Hasan ASLAN’ın açılış konuşmasının ardından, Çamşıhlı Halk Ozanı Hüseyin Gazi METİN Dede Ahmet Baba’ya yazmış olduğu şiiri okuyarak, kurban sahiplerinin dualarını okudu. Ayrıca Karakuzulu Köyünden Celal METİN Dede ise yemek duasını okudu. Şenlikte Köylümüz Ali YILDIZ ile yöresel sanatçılar Hamza AYDIN ve Feyza METİN de misafir sanatçı olarak sahne aldılar. Ayrıca Divriği Hacı Bektaşi Veli Kültür Derneği Semah Ekibi de semah gösterisi sundular.

5.Geleneksel Ahmet Baba Şenliklerine Divriği Belediye Başkanı Hakan GÖK, Çetinkaya Belediye Başkanı Gazi ŞENTÜRK, Divriği Belediyesi Meclis Üyeleri Hüseyin GÖÇER ve Abbas KARABULUT, Şişli Belediyesi Fen İşleri Müdürü ve Şair-Yazar Zeki ATEŞ, Divriği CHP İlçe Başkanı Hüsamettin KIRKAYAK ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Divriği Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Nurettin ÖZBEK ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Çamşıh Hüseyin Abdal Derneği Başkanı Gazi Orhan TÜRKYILMAZ, Halk Ozanı Hasan KARABAŞ ve çevre köylülerimizin yoğun katılımı oldu.

Şenlik Köylümüz Arif YILDIZ, Ercan YILDIZ ve Ender ASLAN’ın değişimli olarak çaldıkları davul zurna ve halaylarla son buldu.

Yorum Ekle

İlk Yorumlayan Siz Olun!
Eşkeliler.Com - Eşke'ye Gönül Verenler

Eşke'ye Gönül Verenlerin Portalı. Eşke (Dikmeçay) Köyünün Eşke'den, Divriği'ye; Divriği'den Gurbete Uzanan Sosyal İçerikli Haber ve İletişim Sitesi.

Eşkeliler


Divriği / sivas

Dernek Yazılımı: Medya İnternet™ - Dernek Sitesi Kulga © Tüm Hakları Saklıdır.